آئین نامه انظباطی دبستان غیر دولتی ندای آسمان

مقدّمه انسان موجودی است که مسئول و مکلف آفریده شده است . لذا ضرورتا پذیرش مسئولیت نیز در فطرت او نهفته است . مسئولیت پذیری رابطه انسان را با خود ، اجتماع و خداوند شکل می دهد و سبب رشد و پرورش هماهنگ او می گردد ، ما می خواهیم فرزندانی داشته باشیم که در عین گذر از مراحل رشد ، از کودکی تا بزرگسالی مسئولیت های متناسب با هر یک از این مراحل را درک و از عوارض ناشی از عدم حس مسئولیت و بی تفاوتی در امان باشند .
رعایت انضباط یکی از عوامل مسئولیت پذیری و مقبولیت فرد در نظر دیگران است و مقبولیت ضمن ایجاد اعتماد به نفس،

امنیت خاطر ، شادی و آرامش روحی ، یک امر اجتماعی است که منجر به حفظ حدود و مقررات درخانه ، مدرسه و جامعه می گردد .
انضباط چه در بعد فردی و چه در زندگی جمعی و روابط اجتماعی ، نیروهای ذهنی و جسمی دانش آموز را سازمان بخشیده و از اتلاف آن جلوگیری و او را یاری می نماید تا به اهداف خود بهتر جامه ی عمل بپوشاند و در مجموع ، آمادگی پذیرش و درک مقر رات و قوانین را به دست آورد .
سخنی چند با اولیای محترم
یکی از عنایات خداوند متعال به دبستان غیر دولتی ندای آسمان که از افتخارات این مجموعه محسوب می شود، حرکت در ذیل انوار اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین و حول محور ولایت می باشد و از آن جایی که ما معتقدیم نظام ما یک نظام ولایی و تحت رهبری ولایت مطلقه فقیه می باشد و اطاعت از ایشان را بر خود واجب می دانیم با تأییدات خداوند متعال و تحت توجهات حضرت ولی عصر عجل ا… تعالی فرجه الشریف ، سال جدید را آغاز می کنیم .
نیک می دانیم که توفیق ما و شما در ابعاد گوناگون و گسترده ی امر تعلیم و تربیت مشروط به هماهنگی ، هم فکری و هم کاری دقیق و صمیمانه ی این دو نهاد اصیل ( اولیای مدرسه و اولیای دانش آموز )جامعه می باشد. لذا رشد اخلاقی و علمی فرزندان شما به آگاهی ، فراست ، توجه ، دقت و ارتباط مستقیم اولیای محترم با مدرسه بستگی دارد.
با توجه به نکات فوق خواهشمند است آیین نامه ی انضباطی مدرسه را کاملا برای فرزندتان تشریح نموده و ایشان را به رعایت کامل آن در داخل و خارج از مدرسه ملزم فرمایید .
ضمن درخواست می شود مفاد مشروحه ی ذیل را با د قت مطالعه نموده ودر رعایت کامل آن اهتمام ورزید .اولیای محترم می بایست برای پیگیری مسائل پرورشی، آموزشی و انضباطی فرزند خود و ملاقات با مسئولین مربوط جهت تسریع در امور ، با تعیین وقت قبلی و هماهنگی به مدرسه مراجعه نمایند. در ضمن تلفن مدرسه جهت کارهای بسیار ضروری و کوتاه مدت میباشد.

  • فعالیتهای فوق برنامه مانند کارهای گروهی، کلاسهای تربیتی و… که معمولا پس از ساعت آموزشی انجام خواهد شد قبلا به صورت کتبی به اطلاع اولیا خواهد رسید.
  • حل اختلافات احتمالی بین دانشآموزان صرفا بر عهده ی مسئولین مدرسه بوده و رسیدگی اولیای دانشآموزان مورد تأیید نمیباشد.
  • تمامی نامههایی که توسط دانش آموزان به منزل آورده میشود و نیاز به تأیید ولی دارد باید علاوه بر ثبت در دفتر ارتباط ، رأس تاریخ مقرر به مدرسه عودت داده شود در غیر این صورت منجر به کسر امتیاز از دانش آموز می گردد.
  • حضور اولیا در تمامی جلساتی که از طرف مدرسه اعلام میگردد الزامی میباشد، و از اولیای محترم تقاضا می شود رأس ساعتی که برای شرکت در جلسات دعوت شدهاند حضور به هم رسانند و مسئولین را از نظرات خود آگاه سازند، حضور به موقع اولیای محترم منجربه کسب امتیاز برای دانش آموز می گردد .
  • نمرهی انضباط، امتیاز، رفتار، کردار، اخلاق و وضعیت آموزشی هر دانشآموز در ثبت نامسال بعد دانش آموز موثر میباشد.

قوانین و مقررات مدرسه

1. ساعت ورود و خروج
آغاز کار مدرسه، رأس ساعت 7:15 صبح و پایان کار مدرسه ساعت 13:30 میباشد، هرگونه تغییر احتمالی در ساعت کاری با تصویب شورای مدرسه بوده و به اطلاع اولیای محترم خواهد رسید.
2. تأخیر
ورود به مدرسه:
ورود دانش آموز به مدرسه، بعد از ساعت 7:30 تأخیر محسوب شده و موجب کسر انضباط و امتیاز از دانش آموز میگردد.
ورود به کلاس:
تأخیر دانش آموزان توسط دبیران محترم در سامانه مدبر ثبت میگردد و در صورت تکرار تأخیر موارد توسط معلم راهنما پیگیری میشود.
3. غیبت
در صورتی که به هر علتی دانش آموز در مدرسه غایب باشد باید قبل از ساعت 8:00 صبح همان روز از جانب والدین به مسئول پایه یا معاونت آموزشی اعلام گردد. در صورت عدم اطلاع تا این ساعت غیبت غیرموجه محسوب می شود.
در صورتی که دانش آموزی به علت بیماری غایب شود، ضمن اطلاع رسانی تلفنی طبق چارچوب اعلام شده، میبایست گواهی پزشک یا اعلام مکتوب ولی توسط دانش آموز تحویل مسئول پایه شود، متذکر میگردد در صورت عدم تحویل برگه، غیبت غیرموجه محسوب میشود.
غیبت موجه دانش آموز به ازای هر 1 روز برابر آیین نامه انضباطی مدرسه مشمول کسرامتیاز خواهد شد.
غیبت غیرموجه منجر به کسر امتیاز و انضباط میگردد و براساس قوانین و مقررات آموزش و پرورش اقدام خواهد شد.
اولیای محترم در سال تحصیلی طوری برنامه ریزی نمایند که نیاز به گرفتن مرخصی برای دانش آموز نباشد زیرا صرف عدم حضور در مدرسه به هرعلتی منجر به کسر امتیاز می گردد. موارد خاص توسط اولیا باید از قبل به اطلاع مسئول پایه رسانیده شود.
4.مشاجره در مدرسه ( ناسزاگویی، درگیری فیزیکی و…) .

هر گونه مشاجره در داخل و خارج از مدرسه ممنوع می باشد و در صورتی که دانش آموزی مرتکب چنین عملی گردد برابر مقررات مدرسه با تصمیم شورای مدرسه و اطلاع رسانی به اولیا، دانش آموز از حضور در کلاس محروم و روز بعد به صورت حضوری با اولیا بررسی خواهد شد.
5. آوردن وسایل غیر ضروری به مدرسه :

آوردن هر گونه وسایل تجملی و زینتی، اشیای گران بها و غیر ضروری (گوشی همراه، انواع لوح فشرده،ساعت های هوشمند، گردن بند، دستبند و… )به مدرسه ممنوع می باشد . درصورت مشاهده از دانش آموز گرفته شده و تا آخر سال تحویل داده نخواهد شد و از انضباط و امتیاز دانش آموز کسر خواهد شد.
درموارد خاص و اضطراری، درصورت هماهنگی قبلی اولیا و پذیرش مدرسه، درخصوص تلفن همراه، دانش آموز در بدو ورود تلفن همراه را تحویل مدرسه داده و در پایان ساعت درسی دریافت میکند. (گوشی ساده)
دانش آموزان عزیز می بایست ، از آوردن پول زیاد به مدرسه خودداری نمایند .
هر دانش آموز تنها می تواند یک عدد فلش ساده و ارزان قیمت باخود به مدرسه بیاورد که دارای برچسب نام و نام خانوادگی بوده و فلش نیز به نام خود باشد.
حفظ و نگه داری فلش برعهده دانش آموز میباشد.
فلش میبایست تنها دارای اطلاعات درسی بوده و از هرگونه اطلاعات غیر مرتبط و خصوصی خالی باشد.
6. وضعیت ظاهری (لباس ، موی سر، رعایت بهداشت فردی و …) :

دانش آموزان باید همیشه لباس فرم مدرسه را بر تن داشته باشند و از پوشیدن کفش نامناسب اجتناب نموده و در این مورد تابع مقررات تربیتی و اخلاقی مدرسه باشند.
پوشیدن هر گونه لباس آرم دار، تنگ و با مدل های نامناسب ممنوع می باشد. در صورتی که دانش آموزی با لباس نامناسب در مدرسه و فعالیتهای فوق برنامه حاضر شود از نمره انضباط و امتیازی دانش آموز کسر خواهد شد و مورد به صورت تلفنی به اولیا اطلاع رسانی خواهد شد تا برای دانش آموز لباس مناسب بیاورند.
حضور دانش آموزان در مدرسه با لباس ورزشی به غیر از ساعات ورزش ممنوع می باشد، لذا دانش آموزان نباید با لباس ورزشی به مدرسه بیایند.
موی سر دانش آموزان باید بدون مدل و عاری از موادحالت دهنده باشد.
دانش آموزان باید در طول سال تحصیلی همواره از لحاظ بهداشت فردی (تمیز بودن لباسها، کوتاه بودن ناخنها و…) در شرایط مطلوب باشند.
علاوه بر بهداشت فردی، همه دانش آموزان موظفند بهداشت عمومی(در کلاس، حیاط و …) را رعایت نمایند.
7. رعایت ادب و احترام نسبت به دبیران، کارکنان واحد آموزشی و دانش آموزان محل تحصیل :

بی احترامی به دبیران و پرسنل مدرسه به هیچ عنوان قابل توجیه نمی باشد و دانش آموزی که مرتکب چنین عملی شود با اطلاع و دعوت از ولی دانش آموز علاوه برکسر نمره ی انضباط و درج در پرونده با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش آموز برخورد خواهد شد.
8. خسارت وارد کردن به اموال مدرسه :

جبران هر گونه خسارت به اموال مدرسه و دانش آموزان بر عهده ی دانش آموز و اولیای وی می باشد .
9. شوخی کردن، استهزاء، جابجا کردن وسایل دیگران و …:

دانش آموزان باید بدانند هر گونه رفتاری که باعث اذیت و آزار دیگران شود در مدرسه ممنوع می باشد و در صورت مشاهده بار اول تذکر، بار دوم ثبت در پرونده ودر صورت تکرار موجب حذف دانش آموز از برنامه ی خدمات ویژه آتی گشته و با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش آموز برخورد خواهد شد.
10. برداشتن اموال مدرسه و دانش آموزان دیگر :

هیچ دانش آموزی حق ندارد بدون اجازه به اموال دیگران دست بزند ، در صورت مشاهده با اطلاع ولی دانش آموز موضوع بررسی خواهد شد .
11 همراه داشتن دفترچه رابط برای تمام دانش آموزان الزامی است .
12. موارد اخلاقی :

دانش آموزانی که به هر عنوان و یا با هر وسیله ای باعث انحراف اخلاقی خود و دانش آموزان دیگر گردند با تصمیم شورای مدرسه و برابر مقررات به شدیدترین صورت با آنها برخورد خواهد شد.
13. آوردن وسایل توسط اولیا به مدرسه :

از اولیای محترم تقاضا می شود در طول ساعات درسی از آوردن وسائل شخصی دانش آموز از قبیل کتاب،جزوه، غذا، وسایل ورزشی و غیره خودداری نمایند. موارد ثبت شده و در صورت تکرار اولیای مدرسه از پذیرفتن وسایل معذور می باشند.
 14 . خروج بدون اجازه از مدرسه :
دانش آموزان در ساعات درسی( بعداز ورود به مدرسه تا پایان آخرین زنگ) به هیچ عنوان حق خروج بدون هماهنگی از مدرسه را نداشته واگر دانش آموزی مرتکب چنین عملی گردد با اطلاع و دعوت از ولی دانش آموز علاوه بر کسر امتیاز و درج در پرونده با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش آموز برخورد خواهد شد .
15. هنگام خروج از مدرسه :

دانش آموزانی که از سرویس استفاده می کنندتا آمدن سرویس حق خروج از مدرسه را ندارند .
دانش آموزان بعد از تعطیلی از مدرسه حق توقف در خیابانها ، مغازه ها و پارک های اطراف مدرسه را ندارند، در صورت مشاهده با دانش آموزان برابر مقرات مدرسه برخورد خواهد شد.
اگر گزارشی مبنی بر دیر رسیدن دانش آموزبه منزل، به مدرسه ارائه گردد با دانش آموز برابر مقررات مدرسه برخورد خواهد شد
دانش آموزان باید برای تغذیه خود از خانه غذا یا لقمه به همراه آورند و یا از خوراکی های بوفه مدرسه خرید نمایند . آوردن چیپس و پفک و مواردی از این قبیل ممنوع میباشد و در صورت مشاهده برخورد خواهد شد .
نکاتی دیگر
اطاعت از دستورات آموزشی و پرورشی ، شرکت درکلاسهای درسی فوق برنامه و فعالیتهای جمعی مدرسه شامل مراسم های دینی ومذهبی ، اردوها و غیره در طول سال تحصیلی و تابستان .
رعایت نکات ایمنی وحفظ نظم در سرویس مدرسه وهمکاری با مسئول سرویس.
تحویل به موقع فرمها ، دعوت نامه ها ، اوراق امتحانی به اولیا و باز گرداندن به موقع آنها به مدرسه.
انجام وظایف محوله به نحو احسن در مورد مسئولیت هایی که به عهده میگیرند.
توجه کامل به تذکرات مسئولین مدرسه،یاورها، نمایندگان کلاس،وسرگروه های درسی.
همکاری وهمدلی در ایجاد نظم وترتیب مطلوب ، نظافت محیط آموزشی(نمازخانه ، ناهارخوری ، راهروها
حیاط و…)
استفاده از زمین ورزشی ، آزمایشگاه ، کارگاه ، کتابخانه ، منوط به موافقت مسئول پایه و اجازه ی اولیای دانش آموز می باشد .
حفظ ونگهداری ومراقبت از وسایل شخصی از وظایف دانش آموزان بوده و مسئولین مدرسه هیچ گونه تعهدی در قبال مفقود شدن وسایل ندارند.
مطالعه دقیق آیین نامه انضباطی و انجام کامل مقررات مدرسه . مراحل پیگیری موارد انضباطی هر گاه وضع اخلاق ، رفتار ،انضباط ، و پیشرفت تحصیلی دانش آموز با مقررات آموزشی و تربیتی مدرسه منطبق نباشد ، ستاد تربیتی مدرسه (شامل مدیر ، معاون ، مسئول پایه و..) طبق آیین نامه انضباطی آموزش و پرورش(ماده 76 ) برحسب مورد اقدامات زیر را انجام خواهند داد :
1 تذکر و اخطار شفاهی به طور خصوصی . –
2 تذکر و اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان کلاس مربوطه . –
3 تغییر کلاس ، در صورت وجود کلاسهای متعدد در یک پایه با اطلاع ولی دانش آموز . –
4 اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز – .
5 اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر برای مدت سه روز . –
6 انتقال به مدرسه ی دیگر . –